ساختمان کانون وکلای دادگستری اردبیل
09شهریور 1397

معرفی کانون وکلای دادگستری اردبیل

معرفی

کانون وکلای دادگستری اردبیل در سال 1386 تاسیس گردید و در اولین فرصت به عضویت اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران در آمد، همیشه سعی می نماید عضو موثر اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران باشد و قدم در جهت حفظ استقلال وکیل و کانون های وکلای دادگستری بردارد و در مسیز دفاع از عزت و شان صنفی و حرفه ای همکاران و حقوق انسانی و شهروندی مردم قرار گیرد.

کانون وکلای دادگستری اردبیل با حدود 350 نفر وکیل پایه یک دادگستری و 70 نفر کارآموز مرکز همدلی حقوقدانان و فرهیختگان جامعه وکالت استان است. چهار دوره هیئت مدیره به اتمام رسیده و در حال حاضر هیئت مدیره دوره پنجم بدون هیچگونه چشمداشتی در جهت تحقق آزمان های مادی و معنوی وکلا تلاش وافر می نمایند که دستاورد هایی نیز کسب شده اگر چه شان فرهیختگان جامعه وکالت خیلی فراتر از اینهاست.

اطمینان دارد کلیه وکلای محترم عضو کانون اردبیل همچون گذشته بصورت افتخاری تلاش خود را در مسیر اعتلای کانون متبوع خود و تقویت آن به کار خواهند بست و بازوی پرتوان هیئت مدیره در مدیریت کانون خواهند بود و به هدفی جز سربلندی وکیل و کانون و تقویت استقلال آن و تحقق ارزش های والای انسانی فکر نخواهند کرد.

پس از انقلاب مشروطیت و تاسیست عدالتخانه، افرادی که به مسائل فقهی و حقوقی آشنایی داشتند به عنوان تکلیف اخلاقی و دینی در محاکم شرعی از طرفین دعاوی دفاع و حمایت می کردند که با تدوین مجموعه اصول محاکمات در سال 1288 هجری شمسی و به رسمیت شناخته شدن اینگونه افراد به عنوان وکلای عدلیه، اولین نهاد به عنوان وکلای عدلیه تاسیس یافت.

در سال 1300 نظام نامه نهاد وکلای عدلیه در 24 ماده به تصویب رسید و متعاقبا هیات مدیره وکلای عدلیه به تعداد هفت نفر انتخاب گردیدند به موجب بند ج ماده 99 قانون اصول تشکیلات جدید و ماده 100 قانون مزبور، جواز وکالت توسط اداره احصائیه امور قضایی وزارت عدلیه جهت وکلای عدلیه صادر گردید. در سال 1309 کانون وکلای عدلیه با حضور مرحوم داور وزیر عدلیه گشایش یافت و پروانه های جدید وکالت به وکلای رسمی عدلیه داده شد.

به موجب قانون مصوب 25 بهمن 1315 مربوط به اصول تشکیلات وکلای دادگستری، در 26 اسفند 1316 مجمع وکلای دادگستری با حضور 171 تفر تشکیل و از بین آنان 36 نفر به قید قرعه انتخاب و به مرحوم دکتر متین دفتری وزیر دادگستری معرفی شدند که از بین آن ها 18 نفر به عنوان هیئت مدیره کانون وکلای دادگستری تعیین گردیدند.

در هفتم اسفند 1331 لایحه استقلال کانون های وکلای دادگستری به تصویب رسید و از آن تاریخ هیئت مدیره کانون های وکلای دادگستری توسط وکلای دادگستری انتخاب میشوند و روز هفتم اسفند نیز به عنوان روز وکیل به رسمیت شناخته شده است.

کانون وکلای دادگستری اردبیل

قوانین و مقررات